05 lutego

Na jakim etapie nauki zacząć czytać książki po hiszpańsku?

Wśród osób rozpoczynających swoją przygodę z językiem hiszpańskim krąży opinia, że jest to język stosunkowo łatwy i niesprawiający problemów w nauce. Faktycznie hiszpańska wymowa jest dość prosta do opanowania, wiele podstawowych słówek brzmi znajomo, gdyż pochodzą z łaciny, a gramatyka na początku nie wygląda na skomplikowaną. Niemniej jednak w późniejszym stadium nauki wiele osób zmienia zdanie w miarę poznawania nowych językowych struktur, bogactwa leksykalnego oraz innych niuansów tego języka.

Na jakim etapie nauki zacząć czytać książki po hiszpańsku? nauka hiszpańskiego, hiszpański, blog o hiszpańskim

Na jakim etapie nauki zacząć czytać książki po hiszpańsku? 

Kiedy masz już za sobą początkowy etap nauki i chcesz samodzielnie poszerzać znajomość hiszpańskiego słownictwa to jest to idealny moment na pierwszą hiszpańską lekturę. Z moich obserwacji wynika, że wiele osób uczących się hiszpańskiego na poziomie A2.2/B1.1 odkłada czytanie hiszpańskich książek "na później", zgodnie z hiszpańską filozofią prokrastynacji, czyli przysłowiowego "mañana" (jutro). Osobiście uważam, że wynika to często z obawy, że lektura będzie zbyt trudna, a cała przyjemność z czytania ograniczy się do nieustannego sprawdzania nowych słówek, ostatecznie powodując frustrację. 

Czy zawsze musi tak być? Oczywiście, że nie. Moją radą jest rozpoczęcie czytania od książek specjalnie przystosowanych dla uczących się języków obcych. Interesującym przykładem są książki po hiszpańsku przygotowane przez wydawnictwo Ze słownikiem

Na jakim etapie nauki zacząć czytać książki po hiszpańsku? nauka hiszpańskiego, hiszpański, blog o hiszpańskim

Obecnie w ofercie tego wydawnictwa znajdziecie trzy książki w języku hiszpańskim - Alicja w krainie czarów, Królowa Śniegu oraz Wielki Gatsby. Miałam okazję przetestować dla Was dwie pierwsze pozycje i moje wrażenia są bardzo pozytywne. 

Jakie są zalety lektur przystosowanych dla uczących się hiszpańskiego przygotowanych przez wydawnictwo Ze słownikiem? 

 •  Słownik na marginesie każdej strony zawierający tłumaczenie najtrudniejszych słówek wytłuszczonych na danej stronie. Jest to bardzo wygodny system, gdyż słówka na marginesie ułożone są w kolejności alfabetycznej, co bardzo usprawnia ich wyszukiwanie.
Na jakim etapie nauki zacząć czytać książki po hiszpańsku? nauka hiszpańskiego, hiszpański, blog o hiszpańskim

 • Najtrudniejsze zwrotywytłuszczone w tekście. Łatwo do nich wrócić i sprawdzić kontekst ucząc się słów ze słowniczka na marginesie strony.

 • Każda z książek zawiera na  początku słownik podsumowujący słówka najczęściej używane w danej książce. 

 • Słownik wszystkich przetłumaczonych słówek na końcu książki stanowi świetny materiał do powtórek i sprawdzenia wiedzy przyswojonej podczas czytania.

Na jakim etapie nauki zacząć czytać książki po hiszpańsku? nauka hiszpańskiego, hiszpański, blog o hiszpańskim

Reasumując, jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy warto czytać po hiszpańsku nie posiadając biegłej znajomości tego języka to moja odpowiedź brzmi TAK. Jeśli znasz już czasy przeszłe i chcesz pracować nad słownictwem to zacznij od prostej lektury, najlepiej zawierającej słownik wyrazów, które mogą na początku sprawiać Ci trudność. 

Książki do nauki hiszpańskiego Ze słownikiem znajdziecie na stronie internetowej wydawnictwa www.zeslownikiem.pl oraz wielu księgarniach internetowych. 

Jestem bardzo ciekawa jakie są Wasze doświadczenia z książkami po hiszpańsku oraz na jakim etapie nauki rozpoczęliście ich czytanie? Opiszcie własne doświadczenia w komentarzu. Życzę Wam udanego tygodnia i owocnej nauki! :)


3 komentarze:

 1. Pomysl bardzo dobry z ksiazeczkami ze slownikiem. Ale. Dalaczeego rozne formy czasownika sa tlumaczone zawsze na bezokoliczniki? Jest chyba roznica miedzy "konczyl" a "zakonczyl". I o ile znaczenie slowa moze wynikac z kontekstu, to jednak na koncu powinno byc tlumaczenie zgodne z forma. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja zaczęłam czytać książki po hiszpańsku https://www.jezykiobce.pl/33-hiszpanski/s-1/chce_korzystac_z-e_book/categories-hiszpanski od pewnego czasu. Teraz mogę śmiało stwierdzić, że to był jeden z najlepszych pomysłów jeśli chcemy skutecznie nauczyć się hiszpańskiego. Najbardziej w tym przypadku zyskujemy na poznawaniu nowych słów.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Wszystko o Hiszpanii , Blogger