11 stycznia

Puzzle do nauki hiszpańskich czasowników nieregularnych - czy to się sprawdza?

Rozpoczynając naukę gramatyki języka hiszpańskiego zaczynamy zazwyczaj od poznania trzech podstawowych grup odmiany czasowników, czyli tzw. koniugacji. O ile końcówki czasowników regularnych możemy opanować dość szybko, to na utrwalenie form czasowników nieregularnych trzeba poświęcić trochę więcej czasu. Dziś chcę Wam pokazać innowacyjne narzędzie, które może urozmaicić ten proces - puzzle do nauki hiszpańskich czasowników nieregularnych w czasie teraźniejszym stworzone przez wydawnictwo Regipio.

puzzle do nauki hiszpańskich czasowników nieregularnych, hiszpański, nauka hiszpańskiego

Zostało naukowo udowodnione, że zapamiętujemy szybciej, gdy nauka sprawia nam przyjemność, jest ekscytująca oraz wyzwala pozytywne emocje. W związku z tym warto urozmaicić tradycyjny proces przyswajania wiedzy wprowadzając do nauki elementy sensoryczne, gry oraz zabawy. 

W jaki sposób możemy uczyć się odmiany czasowników korzystając z puzzli? Przedstawię Wam kilka pomysłów, które najlepiej sprawdzają się u mnie w pracy z uczniami na zajęciach indywidualnych oraz propozycje zastosowania puzzli dla lektorów pracujących z grupami. 

Na początek kilka słów o samej idei oraz o tym, co znajdziecie w pudełku. 


Zestaw składa się z 45 najczęściej używanych hiszpańskich czasowników nieregularnych, po 15 z każdej koniugacji (-ar, -er, -ir). Każda z grup została oznaczona innym kolorem ułatwiającym szybsze rozpoznanie oraz przyporządkowanie czasowników. Dodatkowo w pudełku znajdziemy formy bezokoliczników, puzzle z poszczególnymi osobami (yo, tú, él/ella/usted, itd.) oraz ulotkę opisującą siedem gier i zabaw z zastosowaniem puzzli na poziomie podstawowym oraz średniozaawansowanym. Układając puzzle uruchamiamy logiczne myślenie oraz percepcję wizualną, przez co szybciej zapamiętujemy poszczególne typy nieregularności. Możemy wybrać czasowniki, które sprawiają nam największą trudność, ćwiczyć wszystkie trzy koniugacje lub skupić się tylko na jednej z nich. Takie standardowe układanie puzzli polecam do samodzielnej nauki. Jest to świetna forma sprawdzenia się. Puzzle są bardzo estetycznie i starannie wykonane, dzięki czemu układa się je z przyjemnością. 

Jakie inne zastosowania mają puzzle Regipio? Przykładowo, po ułożeniu wybranych czasowników nieregularnych, które chcemy przedstawić lub przećwiczyć z uczniem możemy pomieszać wszystkie puzzle. Następnie uczeń losuje kilka puzzli (np. duermo, podemos, dicen) i układa z każdą formą pełne zdania twierdzące lub pytania. Kolejną propozycją jest wykorzystanie losowo wybranych puzzli do układania krótkich historii w czasie teraźniejszym. Możemy także wybrać czasownik w bezokoliczniku, poprosić ucznia o ułożenie puzzli z odmianą, a następnie o podanie jak największej liczby wyrażeń z tym czasownikiem w różnych osobach. Przykładowo, dla czasownika IR:

Voy de viaje.
Vas al cine.
Mario va al extranjero.
Vamos de compras.
Váis deprisa.
Van tirando.

Na zajęciach grupowych możliwości jest dużo więcej. Puzzle mogą na przykład posłużyć graczom jako karty. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy (od 3 do 6 osób) oraz wybiera od 6 do 12 puzzli z bezokolicznikami wraz z ich odmianą przez osoby. Następnie miesza wszystkie puzzle i układa je rewersem do góry. Gracze wybierają losowo równą ilość kart (puzzli). Następnie nauczyciel mówi czasownik w bezokoliczniku, od którego rozpocznie się gra. Osoba, która go posiada wykłada kartę z bezokolicznikiem na stół. Przykładowo: PENSAR. Zadaniem graczy jest dokładnie do danego bezokolicznika kolejnych kart bezpośrednio od góry lub od dołu, aby ostatecznie uzyskać następujący schemat odmiany:

PIENSO
PIENSAS 
PIENSA
PENSAR
PENSAMOS
PENSÁIS
PIENSAN

A zatem kolejna osoba może do bezokolicznika PENSAR dołożyć tylko 3 osobę liczby pojedynczej lub 1 osobę liczby mnogiej. Jeżeli gracz nie ma żadnej formy tego czasownika, może wyłożyć inny dowolny bezokolicznik lub w przypadku jego braku traci kolejkę. Następny gracz ma możliwość dodania odpowiedniej formy do pierwszego lub drugiego czasownika. Gra trwa do pozbycia się przez graczy wszystkich kart oraz ułożenia odmiany wszystkich czasowników. 

W instrukcji do gry Regipio znajdziecie opisy innych gier i zabaw z użyciem puzzli, które moim zdaniem stanowią świetne urozmaicenie tradycyjnych lekcji. Puzzle znajdziecie na stronie www wydawnictwa Regipio oraz w wielu księgarniach internetowych. Jestem  bardzo ciekawa co sądzicie o puzzlach jako narzędziu wspomagającym naukę hiszpańskich czasowników nieregularnych. Chętnie poznam Wasze uwagi oraz pomysły na wykorzystanie ich na zajęciach lub do indywidualnej nauki. Czekam na komentarze. Miłego weekendu!

3 komentarze:

 1. InteresujAce. Gdzie je można nabyć i dla ilu graczy max. ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej zajrzeć na stronę wydawnictwa Regipio - https://shop.regipio.com/pl/gry-do-nauki-gramatyki/verbos-irregulares-en-presente-208 Nie ma określonej maksymalnej liczby graczy, większą grupę można zawsze podzielić na kilka mniejszych zespołów.

   Usuń
 2. There is a very interesting site with lots of different grammar and vocabulary exercices for DELE. You could have a look!

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Wszystko o Hiszpanii , Blogger